ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

POMPY CIEPŁA

Pompa ciepła jest maszyną cieplną wymuszającą przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej.
Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej (w pompach ciepła sprężarkowych) lub energii cieplnej (w pompach absorpcyjnych).
W chłodziarkach i zamrażarkach ciepło jest "wypompowywane" z przechowywanych produktów (co obniża ich temperaturę), a oddawane do pomieszczenia, w którym stoi lodówka lub zamrażarka.
Pompa ciepła zastosowana do ogrzewania pomieszczeń "wypompowuje" ciepło z otoczenia o niskiej temperaturze (z gruntu lub powietrza na zewnątrz budynku), i po podniesieniu temperatury czynnika roboczego oddaje ciepło do ogrzewanego pomieszczenia. Aby pompa mogła zadziałać, jedyne, czego potrzebuje, to prąd. Eliminuje to konieczność podłączania do domu instalacji gazowej czy innego źródła paliwa stałego czy ciekłego.
W związku z tym, jest to inwestycja ekologiczna, bezpieczna i oszczędna. Pompa z wymiennikiem gruntowym daje ciepło wystarczające do ogrzania pomieszczeń do 21,5-22,5°C – takiej temperatury oczekiwali od niej użytkownicy.
Podstawa to oczywiście właściwy dobór mocy urządzenia – o czym już powiedzieliśmy. Na pewno powinno się zwrócić uwagę na to, gdzie będzie ustawione urządzenie.
Ze względu na wielkość zwykle stoi w pomieszczeniu technicznym. Oprócz pompy trzeba tam zmieścić też zasobnik ciepłej wody użytkowej oraz drugi zbiornik – bufor ciepła.
Inny powód, dla którego warto izolować pompę od części mieszkalnej, to jej szum w trakcie pracy.

Właściciele pomp starają się je użytkować jak najekonomiczniej. To kwestia nie tylko regulacji urządzenia, ale także nastawiania różnych wartości temperatury w ciągu doby. Na przykład pompa jest ustawiona na maksymalne grzanie w nocy, gdy pobiera prąd w tańszej taryfie (ciepło akumuluje wtedy bufor); w dzień włącza się okresowo, by dogrzewać wnętrze.

Inna praktyka: od poniedziałku do piątku temperatura dzienna, czyli 21°C, jest nastawiona wyłącznie od godziny 13. Pompa zdąży nagrzać wnętrze, nim domownicy wrócą z pracy do domu. Urządzenie przestaje pracować o godzinie 22. Około trzeciej w nocy temperatura spada do 20°C – wtedy pompa znów się włącza. Kiedy rano mieszkańcy wstają, w domu jest 21°C. W soboty i niedziele, gdy rodzina przebywa w domu, pompa pracuje w zakresie temperatury dziennej w godzinach od 8 do 23.

Polecanym sposobem zmniejszenia kosztów prądu jest korzystanie z drugiej taryfy – nie tylko w nocy, ale również między 13 a 15. Pod warunkiem, że zasilanie i domowa instalacja wytrzymają obciążenie mocą zadań, które wtedy zaplanowano w oszczędnym domu: praca pompy ciepła, pralki, zmywarki, często też żelazka i odkurzacza.
Sprawdzony przez użytkowników sposób to skrupulatne dbanie o obniżanie temperatury pomieszczeń, gdy domowników nie ma w domu.
Czy warto montować pompę ciepła? Owszem, gdyż instalacja grzewcza z pompą ciepła jest najtańszym sposobem ogrzewania domu. Bo choć koszt montażu pompy ciepła nie należy do najniższych, to ceny innych paliw sprawiają, że szukamy urządzeń, które obniżą rachunki za ogrzewanie. Oszczędności z zastosowania pompy ciepła na cele grzewcze i przygotowanie ciepłej wody, będą jednak możliwe tylko pod warunkiem prawidłowego doboru poszczególnych elementów całego systemu oraz od tego jak wykonana zostanie instalacja grzewcza.

Wybierz pompę ciepła, dzięki której instalacja grzewcza będzie pracowała sprawnie i wydajnie.